SK | EN

Hájovňa - kultúrno turistické centrum

NAD TÝM-Červená Studňa, o.z. získalo začiatkom roku 2017 do dlhodobého nájmu od mesta Banská Štiavnica objekt bývalej HÁJOVNE s priľahlými pozemkami. Od roku 2019 funguje areál ako HÁJOVŇA /kultúrno-turistické centrum/. Areál sa nachádza na periférií historického mesta v uzle dopravných aj turistických trás v sedle Červená Studňa. Areál po rokoch devastačného správania sa jeho obyvateľov sa dostal do extrémne zanedbaného stavu. Po 1,5 ročnom úsilí sa podarilo areál vyčistiť a skultivovať. V roku 2018 sme sprevádzkovali Info-bufet, verejné WC, hľadisko, hojdačky, ohnisko a turistickú útulňu. 

Pripravili sme prvé koncerty, workshopy, výstavy a realizovali prvé diela. Sezóna 2019 je pre nás zlomová po dlhodobom úsilí sa nam podarilo od jari sprevádzkovať areál pre celoročné fungovanie. Okrem dennej prevádzky, pripravujeme výstavy, realizujeme diela. Svetelným dizajnom a architektonickými dielami od Wo|V|eN a HAUSu kultivujeme priestor. Prebiehajú tu umelecké rezidencie. Oživujeme areál: koncerty, divadlá, workshopy a prednášky. Rekonštruujeme areál a budovu (rekonštrukcia strechy, výmena okien, zmena dispozície, nová elektrická prípojka a rozvody, výroba infopultu, kuchyne, wc,
stierkovanie...). Priestor bol tiež využívaný v rámci projektu mesta kultúry 2019. Stali sme sa súčasťou kultúrneho diania v meste a obľúbeným miestom oddychu turistov aj miestnych, ktorým okrem príjemného miesta poskytujeme informácie.

 

Kontakt: nadtym.oz(at)gmail.com

Foto: Ján Viazanička