SK | EN

KEDY, AK NIE TERAZ? Protest proti ovládnutiu FPU

Napriek rozsiahlej kritike odborníkov a odborníčok a samotného vedenia Fondu na podporu umenia sa v utorok, 14. mája 2024, začne parlamentné rokovanie o novele zákona, ktorá zasiahne do nezávislosti FPU a nekoncepčnými zmenami ohrozí jeho fungovanie.

Aktuálne vedenie MK SR naďalej vyčleňuje kultúrnu obec zo správy vecí verejných. Zákon o FPU vecne pripomienkovala rada aj riaditeľ FPU, členovia a členky odborných komisií, tri stovky kultúrnych organizácií, parlamentná opozícia a dokonca i koaličná strana Hlas. Predkladateľ napriek tomu nepočúva naše argumenty, nevedie s nami diskusiu, neakceptuje naše návrhy. Ale my nebudeme ticho!

V utorok dopoludnia, v čase konania rozpravy k novele zákona, spoločne zakričíme, že kultúrna obec s ovládnutím kultúry nesúhlasí!

Prosíme vás o zdieľanie a šírenie informácií o podujati:

Facebook event protestu

Instagram post o proteste:

 

Vyzývame vás všetkých – jednotlivcov a jednotlivkyne z kultúry, tanečné a divadelné súbory, folkloristov, hudobnú komunitu, umelecké skupiny, kultúrne centrá zo všetkých regiónov Slovenska, ale aj všetkých, ktorým záleží na slobode slova a umenia:

Pridajte sa k protestu, posilnite náš spoločný hlas osobnou účasťou a vlastnými umeleckými či performatívnymi vstupmi.

ZOMKNIME SA A UKÁŽME, ŽE SPOLU STOJÍME ZA NEZÁVISLÝM A ODBORNÝM FPU!

Príďte v utorok 14. mája 2024 o 8.30 ráno pred NR SR v Bratislave.

Poslancov a poslankyne pri príchode na schôdzu uvítame gestom zviazaných rúk. Ukážeme ním, že keď Fond na podporu kultúry stratí odbornú nezávislosť, zviaže nám to ruky. Mnohí/é aktéri a aktérky v oblasti kultúry i organizácie na celom Slovensku budú konfrontovaní/é s politickým vplyvom na ich prácu.

Potom však rozviažeme svoje hlasy a dáme hlučne najavo náš postoj. Nebudeme mať pódium, mikrofóny a reproduktory, ale nezastaví nás to v skandovaní, recitovaní, spievaní či pokrikoch do megafónu.

Na proteste sú vítané výrazné farebné prvky, reflexné vesty, kroje, hudobné nástroje, transparenty, zvonce, vizuálne symboly umenia či rekvizity podľa vlastného uváženia a nápadov.

Prosíme vás, zdvihnite telefóny a obvolajte svoje kruhy. Presvedčte piatich ľudí, ktorí s vami sadnú do auta a prídu. Príďte z Rožňavy, Bystrice aj Humenného. Vieme, že je to fyzicky, časovo aj finančne náročné, ale myslime na to, že po tejto príležitosti už ďalšia opravná nebude. Ide o všetko a máme posledný pokus. Bratislava musí vyjsť regiónom v ústrety - ak ste v BA a máte možnosť pomôcť, napíšte nám. Ak ste z regiónov a potrebujete pomôcť, napíšte nám.

V bratislavskej Novej Cvernovke bude sprístupnený priestor na prespanie v spacákoch. V prípade záujmu o prenocovanie nás kontaktujte odpoveďou na email antena (at) antenanet.sk

Slobodu kultúre!

 

Protest organizujeme v spolupráci s Platformou Otvorená Kultúra!