SK | EN

Organizujeme ďalší workshop zo série Škola svetelného dizajnu

 

Svetelný koncept predstavenia a dramaturgia svetelných zmien   

Loes Schakenbos (NL)

 

Škola svetelného dizajnu:

pondelok - streda, 30.9. – 2. 10. 2019

   

 

Trojdňový workshop s holandskou svetelnou dizajnérkou Loes Schakenbos bude zameraný na hľadanie postupov pri tvorbe svetelného konceptu divadelného / tanečného predstavenia. Pri tvorbe svetelného dizajnu pracujeme s konkrétnymi nástrojmi ako je voľba svetelných zdrojov, uhlu, farby, intenzity a času... Jednotlivé rozhodnutia prinášajú širokú škálu možností. Výsledný vizuálny koncept so všetkými nápadmi a experimentami by mal podporovať emocionálny aspekt diela, ktorý chcú tvorcovia odovzdať divákom.

Loes nám dovolí nahliadnuť do svojej „kuchyne“, pomôže pri rozbore inscenácií a tvorbe jednoduchých svetelných riešení.Teoretickým poznatkom je vyhradená hlavne úvodná prednáška. V ďalších dňoch sa sústredíme na rozbor videných diel a praktické cvičenia. Návšteva troch predstavení festivalu je podmienkou účasti. Účastníci workshopu ďalej môžu absolvovať ďalšie podujatia festivalu, medzi nimi i diskusie na tému slobody i iné.

V období medzi rokmi 1996 a 2004 pracovala Loes Schakenbos pre Nederlands Dans Theater. S inscenáciami tohto divadla precestovala celý svet. Medzi najznámejšie divadlá, v ktorých pracovala, patria Saitama Arts Center, Paris Opera Garnier, Lincoln Center, Sydney Opera House a Muziek Theater Amsterdam. Po pracovnej skúsenosti v Korzo Theater v Hágu, kde pôsobila ako technička a svetelná dizajnérka sa rozhodla osamostatniť. V odbore svetelný dizajn a technická produkcia sa väčšinou zameriava na súčasný tanec. Spolupracovala s choreografmi ako Jiří Kylián, Jiŕí Pokorný, André Gingrax, Václav Kuneš, Marina Mascarell, Alida Dors a Nanine Linning a mnohými ďalšími.

Workshop školy svetelného dizajnu sa uskutoční počas Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra 2019 s témou Podoby slobody.

 

Termín workshopu: 30. 9. - 2. 10. 2019

Miesto konania: Nitra

 

Harmonogram:

30. 9. 14:30 – 16:30 úvodná prednáška / Ateliér Katedry záhradnej a krajinnej architektúry FZKI SPU v Nitre, prístupné verejnosti

18:00 – 19:00 inscenácia Druhý pokus o telovýchovu (Hauptaktion, DE) / Divadlo Andreja Bagara - Veľká sála

22:30 - 00.00 Sloboda pod lampou – diskusia na tému slobody prejavu v médiách, Štefan Hríb a jeho hostia / Festivalový stan - námestie – voľný program účastníkov

 

1. 10. 14:00 – 16:00 druhé stretnutie, rozbor inscenácie Druhý pokus o telovýchovu / Ateliér Katedry záhradnej a krajinnej architektúry FZKI SPU v Nitre

17:00 – 18:10 inscenácia Hlubiny (Wariot Ideal, CZ) / Divadlo Andreja Bagara – Štúdio

21:30 – 22:30 - inscenácia Moral Insanity (Prešovské národné divadlo, SK) / Staré divadlo Karola Spišáka – Tatra

 

2. 10. 11:00 – 13:00 tretie stretnutie, rozbor inscenácií Hlubiny a Moral Insanity, zhrnutie workshopu / Ateliér Katedry záhradnej a krajinnej architektúry FZKI SPU v Nitre

14:30-16:30 záverečné stretnutie s lektormi, účastníkmi projektov / Divadlo Andreja Bagara - Meeting Point

Poplatok za workshop: 25,- Eur (zahrňuje vstupenky na predstavenia, ktoré sú súčasťou workshopu) Workshop je určený pre študentov réžie a dramaturgie, divadelnej vedy, technikov, svetelných dizajnérov, choreografov, performerov, dramaturgov a divadelných teoretikov.

Účasť na prvej prednáške konanej 30. 9. aj pre verejnosť a študentov vysokých škôl so záujmom o rozšírenie vedomostí z oblasti svetelnej kompozície a svetla.

Prihlasovanie na: katka@stanica.sk do 27.9. - kapacita obmedzená. Bližšie informácia po prihlásení.

Projekt podporili: