SK | EN

Osobnosti kultúry a umenia na novoročnom stretnutí s Prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou

Prezidentka SR Zuzana Čaputová dňa 26.1.2024 v Prezidentskom paláci privítala osobnosti kultúry a umenia, medzi ktorými sme boli aj my, zástupcovia siete Anténa a našich členov, kultúrnych centier z celého Slovenska Stanica Žilina-Záriečie, Diera do sveta, Divadlo Pôtoň, Nová Cvernovka a A4 - priestor súčasnej kultúry.
 
Ďakujeme pani prezidentka za vyjadrenú podporu, solidaritu a porozumenie dôležitosti umeleckej slobody.
 
Text pani prezidentky:
Azda v žiadnej inej profesii nevyniká jedinečnosť a neopakovateľnosť každého jednotlivca tak výrazne ako v kultúre a v umení. Umožňujete nám vidieť krásu vecí, ktorá by ostala našim očiam skrytá. Vďaka vám môžeme zvuky sveta počuť spojené do melódií. Nútite nás zamyslieť sa nad javmi, ktoré by sme prehliadali. Inšpirujete, edukujete, dráždite a vyrušujete z letargie, tešíte a harmonizujete. Dovoľte mi za toto všetko vyjadriť vám vďaku a poklonu.
 
Umelecká komunita má silný cit pre spravodlivosť, inštinkt pre to, čo je hodnotné. A tak bývate často vedomím, svedomím a pamäťou aj vtedy, keď ju mnohí iní strácajú. Bolo to tak pri všetkých zlomových udalostiach Slovenska. Aj preto ste pre nás, pre spoločnosť nenahraditeľní.
 
Žijeme náročnú dobu, kedy čelíme útokom, klamstvám, spochybňovaniu vzdelania alebo talentu. Najmä preto, že niekto nevie, kde sú jeho hranice. Že si niekto pomýlil verejnú službu s lokajstvom. Ale aj tak nám ostáva jediné, bojovať s predsudkami empatiou, s hrubosťou iba slušnosťou a s krivosťou iba pevnými a odhodlanými postojmi.