SK | EN

Predstavujeme štúdiu o odmeňovaní v nezriaďovaných kultúrnych centrách

Kultúrna manažérka Beáta Seberíniová pracovala na prieskume nezriaďovaných kultúrnych centier, ktorého sa zúčastnili aj vybrané členské centrá siete Anténa. Na porovnanie do prieskumu zahrnula aj päť európskych centier podobného charakteru z piatich rôznych krajín. Výsledky projektu o odmeňovaní a prekarizácii práce v prostredí nezriaďovanej kultúry predstavuje jej odborná štúdia, ktorú si môžete prečítať nižšie na tejto stránke.

Ako uvádza v závere textu, informácie z prieskumu otvárajú viaceré otázky súvisiace s pracovnými podmienkami v centrách nezriaďovanej kultúry na Slovensku v porovnaní so zahraničím. Poukazujú na slabiny systému ale aj spôsoby ako sa s nimi dá vysporiadať.

Jej článok otvára dôležitú, no v našom priestore zatiaľ málo diskutovanú tému.

Výstupmi jej projektu boli aj dva články v angažovanom mesačníku Kapitál, ktoré sú istým súhrnom jej odborného textu.

Obidva články si môžete prečítať tu 1.časť a tu 2.časť

Na projekte participovali za Slovensko A4 – Bratislava, Bašta – Bardejov, Stanica – Žilina-Záriečie, Tabačka – Košice, Záhrada – Banská Bystrica. Európsky priestor zastúpili Kulturfabrik – Esch-sur-Alzette, Luxembursko, Maltfabrikken – Ebeltoft, Dánsko, Moving Station – Plzeň, Česko, Tou –Stavanger, Nórsko, ufaFabrik – Berlín, Nemecko.

Výskum z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu.

 

 

Na stiahnutie:

• O odmeňovaní v prostredí nezriaďovaných kultúrnych centier  (PDF)