SK | EN

„Zdravý finančný manažment=viac pracovnej sily“ Csilla Droppová o finančnom manažmente v kultúrnych organizáciách

Druhý workshop zo série Anténa WORKS! sa konal 23. septembra v nezávislom kultúrnom centre Záhrada v Banskej Bystrici. Oproti prvému workshopu bola téma pre väčšinu kultúrnych pracovníkov nie veľmi príjemná, ale za to o to dôležitejšia a v niektorých prípadoch aj naliehavejšia.

Nie náhodou sme si zvolili Csillu Droppovú ako lektorku workshopu na tému finančného manažmentu. Nie len, že funguje ako finančná konzultantka pre firmy a neziskové organizácie, ale s kultúrnym centrom Záhrada v jej rodnej Bystrici ju spája aj osobno-pracovná skúsenosť, pretože práve tomuto centru pomáhala a pomáha s finančným manažmentom, vďaka čomu zamedzili  viacerým problémom a v súčasnosti majú nastavený zdravý finančný rytmus.

Prísna téma workshopu, ale aj nepríjemné jesenné počasie sa odrazilo aj na kvantite účastníkov, ktorých bolo len trinásť. Možno pomenej, ale za to v plnom nasadení vstrebávať všetky číselné, účtovné, cashflowové, balančné, grantové a iné informácie.

Csilla sa rozhodla pre veľmi praktický štýl vedenia workshopu. Rozhodla sa nenudiť nás žiadnymi teoretickými poučkami, prípadovými štúdiami a zdĺhavými monológmi. Workshop sa rozhodla viesť veľmi dynamicky štýlom „otázka-odpoveď“, „otázka-skupina odpovedí“ „otázka-vyriešme tvoj problém“. Tento štýl zapôsobil na všetkých účastníkov a nedovolil nikomu v sychravý sobotný deň zaspať. V lavíne problémov sme spoločne nachádzali riešenia, alebo aspoň tie správne návody, ktoré by mali fungovať v slovenskom kontexte - legislatíve a účtovníctve.

Po dopoludní plnom otázok a odpovedí sa s nami Csilla rozhodla pozdieľať skutočný poklad – vlastnú mastertabuľku, vyvinutú špeciálne pre kultúrne centrum Záhrada. Zdroj, ktorý môžeme všetci používať a modifikovať podľa ľubovôle. Popoludní už všetci nahadzovali rozpočty a nešetrili otázkami na jednotlivé položky.

Ale, samozrejme, akútnym „slonom v miestnosti“ zostala večne sa opakujúca dilema kultúrnych organizácií. Môžeme si dovoliť zamestnať človeka navyše, ktorý bude zakladať, upratávať a usporadúvať papiere? Našu vlastnú „kancelársku krysu“?

Projekt Anténa WORKS! podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.