SK | EN

Anténa vo vysielaní RTVS

Na televízne obrazovky RTVS prichádza 30. mája 2022 séria ôsmich dokumentov o nezávislých kultúrnych centrách Ostrovy. Prvý diel bude o Divadle Pôtoň v Bátovciach v réžii Jany Bučky. Nasledovať budú:
 
6. jún - Stanica Žilina Záriečie a Nová synagóga - réžia Jana Bučka Kovalčíková a Michal Fulier
13. jún - SMACK MY Bytča ! - réžia Andrej Kolenčík
20. jún - Nad tým - Hájovňa Banská Štiavnica - réžia Miriam Petráňová
27. jún - Periférne centrá Dúbravica - réžia Miriam Petráňová
4. júl - Punková bašta Bardejov - réžia Andrej Kolenčík
11. júl - Arta Piešťany - réžia Jana Bučka Kovalčíková a Michal Fulier
18. júl - Kláštor - réžia Viera Dubačová a Peter Kotrha
 
Jednotlivé diely otvoria televíznym divákom uzamknuté dvere profesijného a intímneho života kultúrnych pracovníkov a umelcov a umožnia im lepšie pochopiť zmysle nezávislej kultúry. Prostredníctvom filmov sa diváci dostanú do zákulisia kultúrnych domov, ateliérov, skúšobní, poodhalia s čím všetkým zápasia organizátori pri príprave a realizácií podujatí, aké prekážky musia zdolávať kým prinesú divákom vytúžený kultúrny zážitok. Uvidia proces tvorby, úspechy aj neúspechy a nahliadnu do súkromia. Diváci ich uvidia v rôznych situáciách, vo vzťahoch s kolegami, umelcami, priateľmi. 
 
Veríme, že producentom seriálu Ostrovy sa podarí RTVS presvedčiť, aby v cykle pokračovali a mohli tak vzniknúť dobré dokumenty aj o ďalších centrách.
 
Spolupráca s RTVS napreduje aj v rozhlase. Rádio Devín počas leta, ako súčasť osláv svojho 50. výročia, odvysiela v rámci série kúl-túr živé reportáže z piatich festivalov, ktoré organizujú centrá Antény.