SK | EN

Podporili sme kultúrne centrum v Dnipre

V deň, keď vypukla vojna, sme vyhlásili verejnú zbierku na pomoc kultúre na Ukrajine. Do konca apríla sme vyzbierali 2.800 Eur, ktoré sme v súlade s cieľom zbierky odoslali na účet Centra pre súčasnú kultúru v DniprePodľa slov riaditeľa centra Andrija Palasha im tieto prostriedky vystačia na ďalšie dva mesiace prevádzky. Po vypuknutí vojny Centrum prišlo o finančnú podporu z verejných zdrojov, keďže všetky prostriedky tohto druhu boli na Ukrajine presmerované na financovanie obrany krajiny. 
 
Kultúrne centrum v Dnipre založili v roku 2013 mladí ľudia z organizácie Kultura Medialna. Postupne sa stali plnoformátovým kultúrnym centrom, kde pracovalo 10 ľudí - kurátoriek, kultúrnych manážerov, produkčných. Posledným výstavným projektom pred vojnou bola putovná medzinárodná výstava Poetry&Performance, ktorú pôvodne v roku 2018 uviedla Nová synagóga Žilina.
 
V roku 2019 sa v rámci Trans Europe Halles pripojili k platforme East Hub. V apríli 2022 sa práve v Dnipre malo konať stretnutie členov platformy. Neuskutočnilo sa. 
 
Od 24. februára sa priestory centra prechodne zmenili na improvizované sociálne centrum pre utečencov z bombardovaných oblastí. Zamestnanci centra sa snažia fungovať aj v súčasných podmienkach, keď už aj v okolí Dnipra vybuchujú bomby. Starajú sa o deti utečencov, poskytujú priestory pre coworking a zachraňujú čo sa dá. O svojich súčasných aktivitách informujú tu: https://dniproccc.org/CURRENT-ACTIVITIES
 
Do zbierky Anténa pomáha Ukrajine prispelo 40 darcov celkovou sumou 2.800 EUR.
Ďakujeme všetkým, ktorí prispeli a osobitne A4 - priestor súčasnej kultúry za najvyšší dar 1.221 Eur.